Какво целим?
Община Бургас е една от 25-те общини в България с нарушено качество на въздуха по показател ФПЧ-10, на чиято територия има разположени пунктове за мониторинг, данните, от които се докладват ежегодно на ЕАОС и ЕК, съгласно изискванията на Директива 2008/50/ЕО и са обект на наказателна процедура по Нарушение № 210/2109 за неспазване на нормите за съдържание на ФПЧ-10 в атмосферния въздух. Замърсяването с ФПЧ-10 е основен проблем, свързан с КАВ на Бургас. Територията, засегната от наднормено замърсяване с ФПЧ-10 през 2014 г. е изчислена на 5.4 km2, а населението, подложено на въздействие на наднормени нива на ФПЧ-10 (СДК) е 116 161 души. Измереният брой превишения за 2017 г. в АИС Долно Езерово е 116, АИС М. Рудник – 7, ДОАС РИОСВ – 29.
Какво планираме?
Изпълнението на проекта е разделено на 3 фази. В настоящия момент проектът е във фаза 3, в която се изпълняват основните дейности по подмяна на отоплителни уреди на дърва и/или въглища с нови, които отговарят на съвременните екологични стандарти.
Други дейности по проекта:
- Анализ на програмите за управление на КАВ и набиране на допълнителна информация;
- Анализ и оценка на битовото отопление като източник на замърсяване на въздуха;
- Анализ на алтернативи за отопление на домакинствата и пазарно проучване;
- Изграждане на капацитета на координиращия бенефициент, асоциираните бенефициенти и заинтересованите страни;
- Прилагане на схемата за преход към алтернативни форми на битово отопление – подмяна на отоплителни уреди на дърва би/или въглища с нови, отговарящи на съвременните изисквания за еко-дизайн;
- Оценка и мониторинг;
- Дейности за публичност.
Очаквани резултати:
- Брой подпомогнати домакинства – 1 994;
- Намаление на емисиите на ФПЧ10 от целевия брой домакинства е в размер на 30 т/г.
Контакти:
Величка Великова